Επίσκεψη στη Βιομηχανία Γάλακτος ΜΕΒΓΑΛ

Την Δευτέρα 14 Φεβρουαρίου 2011 το σχολείο μας επισκέπτηκε τη

Βιομηχανία Γάλακτος  ΜΕΒΓΑΛ στα Κουφάλια Θεσσαλονίκης.

Με δεδομένο ότι η υποδειγματική διατροφή πρέπει να αποτελεί στόχο για κάθε άνθρωπο και μπορεί να κατακτηθεί μέσω της διατροφικής αγωγής από την παιδική ηλικία, η βιομηχανία γάλακτος ΜΕΒΓΑΛ έχει αναπτύξει ένα πρότυπο εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τους μαθητές όλων των ηλικιακών ομάδων που επισκέπτονται καθημερινά τις εγκαταστάσεις της στα Κουφάλια Θεσσαλονίκης.

Το πρόγραμμα, με τίτλο «Γαλακτοκομικά: Απόλαυση-Υγεία-Παιχνίδι», έχει καταρτισθεί σε συνεργασία με το Τμήμα Επιστήμης & Τεχνολογίας Τροφίμων της Γεωπονικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και έχει λάβει μία σημαντική διεθνή διάκριση, στα βραβεία καινοτομίας, που διοργανώθηκαν τον Απρίλιο του 2010 στην Αυστρία  από την IDF (Διεθνής Συνομοσπονδία Γάλακτος). Συγκεκριμένα η ΜΕΒΓΑΛ επιλέχθηκε, ανάμεσα σε 170 υποψηφιότητες από 29 χώρες, στους τρείς επικρατέστερους υποψηφίους  για το πρώτο βραβείο στην κατηγορία «Καλύτερο εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχετικά με την υγεία ή καμπάνια για την σωστή διατροφή».

Σκοπός του πρωτοποριακού αυτού προγράμματος, που έχει επιμορφωτικό, ενημερωτικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα, είναι η κατάρτιση των παιδιών σε θέματα που αφορούν την ισορροπημένη διατροφή, την επισήμανση των τροφίμων, το γάλα, τα γαλακτοκομικά προϊόντα, την εξέλιξη της γαλακτοβιομηχανίας, και τις παραγωγικές διαδικασίες των γαλακτοκομικών από τη φάρμα μέχρι το τραπέζι μας.

Επισκέψεις σχολείων

Με την προβολή ταινιών και παρουσιάσεων, τα διαδραστικά παιχνίδια, τη διεξοδική συζήτηση με τους μαθητές, η ΜΕΒΓΑΛ συμβάλλει στη σωστή ενημέρωση των παιδιών και των εφήβων σε θέματα διατροφικής αγωγής, με κατανοητό και διασκεδαστικό τρόπο και με αναφορά στις τελευταίες αντιλήψεις και πρότυπα υγιεινής διατροφής.

Επισκέψεις σχολείων

ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΥΣΙΚΟΣ