΄Ασκηση σεισμού

Οι σεισμοί στην  Ελλάδα μας είναι συνηθισμένοι.

Γι’ αυτό, λοιπόν, πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι και εκπαιδευμένοι, ώστε να αντιδράσουμε ψύχραιμα την κατάλληλη στιγμή για την ασφαλή εκκένωση του σχολείου (διατήρηση ψυχραιμίας, κατάλληλη έξοδο, χώρος συγκέντρωσης κ.ά.).

Με στόχο την ετοιμότητα εκπαιδευτικών και μαθητών σε περίπτωση σεισμού έγινε στο σχολείο μας άσκηση. Σήμερα, λοιπόν, Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2022, το σχολείο μας συμμετείχε σε άσκηση σεισμού.

Δεν είναι η πρώτη φορά, τέτοιες ασκήσεις πραγματοποιούνται σε τακτά χρονικά διαστήματα.

΄Ολοι συμπεριφέρθηκαν άψογα και πολύ γρήγορα και τα παιδιά με ασφάλεια  με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών συγκεντρώθηκαν στον αύλειο χώρο του σχολείου (μπασκέτες).

Η άσκηση έγινε με επιτυχία ενώ επισημάνθηκαν από τους εκπαιδευτικούς λεπτομέρειες, που βελτιώνουν το σχέδιο εκκένωσης.

File name : Σεισμός-Ας-είμαστε-προετοιμασμένοι.pdf