Παραγωγή γραπτού λόγου: ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

Αγαπημένο μου ημερολόγιο.

Πρωί πρωί με την αυγή ξύπνησα στις 7:30π.μ. για να πάω στο σχολείο. Πριν φύγω ντύθηκα, πλύθηκα και βούρτσισα τα δόντια μου. Επειδή το σχολείο μου είναι δίπλα στο σπίτι μου πάω αργά αργά. Σήμερα ξαφνικά καθώς προχωρούσα είδα ένα πανέμορφο σκυλάκι να μου κουνάει την ουρά του και με ακολούθησε ως το σχολείο. Σε όλα τα διαλείμματα ήταν στην πόρτα της αυλής και με περίμενε υπομονετικά. Η ώρα του μεσημεριού φτάνει πολύ γρήγορα, όταν περνάω καλά στο σχολείο. Έτσι, μόλις ακούστηκε το κουδούνι του σχολάσματος, πήρα το δρόμο της επιστροφής παρέα με το σκυλάκι που με περίμενε στην εξώπορτα του σχολείου. Όταν φτάσαμε στο σπίτι, μου γαύγισε δυο τρεις φορές σα να με αποχαιρέτησε και έφυγε. Την ώρα του μεσημεριανού φαγητού, είπα στους γονείς μου για την όμορφη παρέα που είχα σήμερα. Το απόγευμα πήγα στο φροντιστήριο Αγγλικών για μιάμιση ώρα. Μετά διάβασα τα μαθήματα μου και το βράδυ είδα λίγο τηλεόραση μέχρι να έρθει η ώρα του ύπνου. Επειδή φοβάμαι στο σκοτάδι πάντα κοιμάμαι με ένα φωτάκι. Είμαι όμως σίγουρη πως το όμορφο σκυλάκι θα είναι στη γειτονιά μου και θα με προσέχει! Πόσο θα ήθελα να το έβλεπα ξανά!!!

Μαρία Α. Μαθήτρια Ε΄τάξης

ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΥΣΙΚΟΣ